ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ ΜΕ…ΑΡΓΕΝΤΙΝΙΚΟ ΜΑΝΤΗΛΙ!

ΑρχικήΕιδήσειςΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ ΜΕ…ΑΡΓΕΝΤΙΝΙΚΟ ΜΑΝΤΗΛΙ!

15 Φεβρουαρίου 2009

Μεγάλη και δύσκολη νίκη πέτυχε η ταξιαρχία του Γ.Παπακώστα μέσα στην έδρα της Καλαμάτας, η οποία ήταν αήττητη φέτος στο γήπεδο της και αλώθηκε με το γκολ(60′) του Μαρτελότο στην παρθενική του εμφάνιση με το καραβάκι. Η νίκη αυτή όχι μόνο πρόσθεσε 3 βαθμούς στην συγκομιδή του ΑΟΚ αλλά τον απομάκρυνε περισσότερο από τον Ιωνικό ενώ αξίζει να σημειώσουμε η τελευταία ανάλογη επιτυχία στο γήπεδο του Μεσσηνιακού είχε επιτευχθεί το 1998 (0-2 Νασιόπουλος, Αν.Αθανασιάδης). Το παιχνίδι σε καμμία περίπτωση δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς ελάχιστες ήταν οι ευκαιρίες μπροστά στις 2 εστίες, μιας και οι 2 ομάδες έπαιξαν πολύ δυνατά και για αυτό το λόγο πριν το ημίχρονο έγιναν 2 αναγκαστικές αλλαγές.Πιο συγκεκριμένα τώρα, ο προπονητής του ΑΟΚ επανέφερε στην ενδεκάδα τους Μπάρμπα, Καγκιούζη, Χατζηπαντελίδη ενώ για πρώτη φορα μετά από αρκετά παιχνίδια ξεκίνησε βασικός και ο Άλβες στην θέση του Ταραχούλσκι. Από την έναρξη του παιχνιδιού ήταν φανερό πως νικήτρια θα έβγαινε η ομάδα που θα πετύχαινε ένα γκολ, καθώς οι 1000 φίλαθλοι είδαν ένα δυνατό παιχνίδι κέντρου με την Καλαμάτα να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ, αλλά τον ΑΟΚ με την εμπειρία του να κερδίζει το παιχνίδι στις λεπτομέρειες. Αυτό συνέβη χάρη στον Αργεντίνο Μαρτελότο, ο οποίος σκόραρε 3 λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, κι έχασε 2 ακόμα καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα του. Συμπερασματικά, η ομάδα μας προς στιγμήν κέρδισε το χαμένο έδαφος από την ισοπαλία με τον Εθν.Αστέρα ενώ αν πάρει το τρίποντο και μέσα στην Καστοριά τότε θα ατενίζει με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία τα σαλόνια…της Σούπερ Λίγκα! ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΠΛΟ!

Α.Ο.ΚΑBAΛΑ: Κατεργιαννάκης, Πετκάκης, Μπάρμπας, Θεοδωρέλλης, Κατερίνης, Κάλαϊτζιτς, Καγκιούζης (31′ Τάτσης), Τσιμπλίδης (57′ Μαρτελότο), Χατζηπαντελίδης, Άλβες (87′ Σαπάνης), Σουλτανίδης.