ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΞΥΠΝΗΣΕ & ΕΣΩΣΕ ΤΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ

ΑρχικήΕιδήσειςΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΞΥΠΝΗΣΕ & ΕΣΩΣΕ ΤΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ

22 Φεβρουαρίου 2009

Ισοπαλία παραχώρησε η ομάδα μας απέναντι στην ουραγό και αδιάφορη Καστοριά, καθώς οι γουναράδες εκμεταλλεύτηκαν την νωχελικότητα των ποδοσφαιριστών μας και τους έπιασαν στον ύπνο. Το παιχνίδι στα χαρτιά έμοιαζε εύκολο και σίγουρα αυτό επηρέασε τους παίκτες του Γ.Παπακώστα που μέχρι το 65ο λεπτό και ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, πραγματοποίησαν μετριότατη εμφάνιση και δεν απείλησαν την εστία του Σιαράβα απέναντι σε μια μαχητική Καστοριά που έπαιζε για την τιμή των όπλων. Έτσι λοιπόν, οι ποδοσφαιριστές του Ηλία Αποστολίδη πήραν κεφάλι στο σκορ στο 23′ όταν ο Σικαλόπουλος έβγαλε μόνο του τον Στεφανίδη που νίκησε με πλασέ τον Κατεργιαννάκη ενώ διπλασίασαν το σκορ στο 50ο λεπτό με δυνατό σουτ του Σικαλόπουλου. Το 2-0 ήταν και η …αφορμή για τους ποδοσφαιριστές μας να αφυπνιστούν και με την προσθήκη του Κόντε να προσπαθήσουν να μεταφέρουν την πίεση στην περιοχή του Σιαράβα ώστε σε πρώτη φάση να μειώσουν το σκορ, αν και είχε αποχωρήσει στο 33′ ο πρώτος σκόρερ Σουλτανίδης λόγω αναγκαστικής αλλαγής.
Όσο περνούσε η ώρα και ιδιαίτερα από τα μέσα του Β’ημιχρόνου, οι παίκτες μας κατάφεραν να ανακάμψουν και στο 67′ ο Σαπάνης πέρασε την μπαλιά στον Άλβες που με σουτ έγραψε το 2-1 ενώ στο 87′ ο Κόντε με γυριστό σουτ πέτυχε την ισοφάριση στην παρθενική του εμφάνιση με το καραβάκι. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα ο ΑΟΚ στάθηκε άτυχος και δεν μπόρεσε να πετύχει την ολική ανατροπή χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, αν και το αποτέλεσμα με βάση την απόδοση του κρίνεται ικανοποιητικό. Σίγουρα, οι φίλαθλοι του ΑΟΚ δικαίως περίμεναν περισσότερα από αυτό το εκτός έδρας παιχνίδι, όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η άνοδος από το πρωτάθλημα της Β’Εθνικής κερδίζεται κυρίως στα εντός έδρας παιχνίδια και γι’αυτό σε πρώτη φάση ας ελπίσουμε ότι δεν θα χάσουμε άλλους εντός έδρας βαθμούς ώστε να βγάλουμε μόνοι μας τα ματάκια μας. Η συγκομιδή των τεσσάρων βαθμών στα 2 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια θα ήταν θετικότατη, αν δεν είχαμε χάσει 2 βαθμούς με τον Εθνικό Αστέρα.

Α.Ο.ΚΑBAΛΑ: Κατεργιαννάκης, Πετκάκης, Μπάρμπας (70′ Τσιμπλίδης), Θεοδωρέλλης, Κατερίνης, Βουρεξάκης (53′ Κόντε), Σαπάνης, Χατζηπαντελίδης, Μαρτελότο, Άλβες, Σουλτανίδης (33′ Κάλαϊτζιτς).