ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΑΟΚ:1-1… ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΗΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕ

ΑρχικήΕιδήσειςΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΑΟΚ:1-1… ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΗΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕ

30 Ιανουαρίου 2011

Με τον βαθμό της ισοπαλίας κατάφερε και έφυγε από τη Ν.Σμύρνη ο ΑΟΚ, χάρη σε γκολ του Ντιε στο 89ο λεπτό κι ενώ ο Πανιώνιος είχε προηγηθεί στο 67ο λεπτό μετά από λάθος του σκόρερ μας. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές μέτριο με τις περισσότερες μάχες να διαδραματίζονται στο κέντρο του γηπέδου, καθώς και οι 2 ομάδες είχαν περισσότερο στο μυαλό τους να μην δεχτούν γκολ παρά να βάλουν. Η ομάδα του Κάσπερτσακ είχε στην κορυφή της επίθεσης το Νικουλάε και πίσω του στα άκρα τους Περεϊρίνια και Ονουάτσι, με τον Μάχο να απειλείται κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή (41′ Καρντόσο, 50′ Ντιέ), αφού η ομάδα μας δυσκολευόταν να περάσει την μπάλα μέσα στην αντίπαλη εστία ενώ από την άλλη, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με σέντρες να βρουν τον Μήτρογλου, κάτι που έκανε πιο εύκολη την δουλειά του Ντουγκλάο.
Κι ενώ η ώρα περνούσε και η Καβάλα έφερνε το παιχνίδι στα μέτρα της με τους γηπεδούχους να αγχώνονται και να χουν χάσει τον έλεγχο του κέντρου, ένα λάθος του Ντιέ στο 67ο λεπτό αποτέλεσε δώρο για τον Πανιώνιο (δεν είχε κάνει καμμία αξιόλογη επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο) που με σουτ του Μπάλαμπαν πέτυχε το 1-0. Από κει και μετά, ο Κάσπερτσακ αντικατέστησε τον Βουτσίτσεβιτς (71′ Γιάννου) που και πάλι δεν μπόρεσε να βοηθήσει αλλά ο Πανιώνιος με την μαζική του άμυνα δεν απειλήθηκε. Τελικά, χρειάστηκε μια στημένη φάση στο  89ο λεπτό , όταν ο Ντιέ εκτέλεσε το φάουλ σχεδόν από τα 30μ. και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μάχο αφού πρώτα κόντραρε  στον Σβέρκος. Τέλος, ένα μεγάλο μπράβο στους 150 φιλάθλους της Καβάλας που παρά τις αντιξοότητες κατάφεραν και στήριξαν και εκεί την αγαπημένη μας ομάδα.