ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ-ΑΟΚ:1-3…ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ!

28 Φεβρουαρίου 2010

Την τέταρτη σερί νίκης της πέτυχε σήμερα η Καβάλα μέσα στην Κομοτηνή, παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο απέναντι σε έναν μαχητικό Πανθρακικό. Ο ΑΟΚ από την αρχή του αγώνα έδειξε τα δόντια του και παρά τα προβλήματα στο χώρο του κέντρου από τις αλλαγές στην ενδεκάδα, πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ, καθώς ο Σμόλαρεκ στο 6ο λεπτό δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να πετύχει το 0-1 ύστερα από κόντρα της μπάλας στον Παπαδόπουλο (είχε πλασάρει ο Ονουάτσι). Μάλιστα, οι παίκτες του Ντε Μος δεν αρκέστηκαν σε αυτό και 5 λεπτά αργότερα ο Ονουάτσι με έξυπνο σουτ από τα 25μ νίκησε τον Ρόκα και  έγραψε το 0-2. Μετά από αυτό, η Καβάλα εφησυχάστηκε και έδωσε χώρο στον Πανθρακικό, ο οποίος πήρε τον έλεγχο του κέντρου, πίεσε και έκανε το 1-2 στο 27ο λεπτό με τον κορυφαίο παίκτη του τον Μπέλεκ που έπιασε το σουτ και η μπάλα άλλαξε πορεία (έβαλε τη κόντρα ο Γκβοζντένοβιτς) με αποτέλεσμα ο Ιτάνζ να ξεγελαστεί και να μην μπορέσει να αποκρούσει.
Μετά από αυτό, ο Ντε Μος πραγματοποίησε 2 αλλαγές στις θέσεις όπου ο Πανθρακικός είχε την υπεροχή, βγάζοντας τους Σμόλαρεκ, Πετκάκη και βάζοντας τους Λάκη (38′ ) και Ψωμά (40′), αντίστοιχα. Παρά όμως την πίεση των γηπεδούχων, η Καβάλα ήταν αυτή που πέτυχε το γκολ και καθάρισε το παιχνίδι στο 45ο λεπτό, όταν ο εξαιρετικός Ρινκόν πήρε την μπάλα λίγο έξω από τη μικρή περιοχή και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ρόκα(45′). Από κει και μετά, ο αγώναςταν τυπική διαδικασία καθώς ο Πανθρακικός προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να νικήσει την αμυντική γραμμή του ΑΟΚ που έκανε περισσότερο συντήρηση δυνάμεων, δίνοντας χώρο στους γηπεδούχους. Έτσι, ο ΑΟΚ συνέχισε την …ξέφρενη του πορεία σκορπώντας ενθουσιασμό στους 500 και πλέον Καβαλιώτες (χωρίστηκαν σε 3 διαφορετικά σημεία!) που παρά τον εκφοβισμό για …αυτόφωρο και την μεγάλη ταλαιπωρία στα εκδοτήρια, στήριξαν την ομάδα και στη Κομοτηνή κερδίζοντας την μάχη της εξέδρας.