ΑρχικήΕιδήσειςΞΑΝΘΗ-ΑΟΚ:1-1…ΔΙΚΑΙΗ Η ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

12 Δεκεμβρίου 2010

Ισόπαλη αναδείχθηκε η ομάδα μας με αντίπαλο την Ξάνθη στα Πηγάδια, σε ένα παιχνίδι όπου παρουσίασε 2 εντελώς διαφορετικά πρόσωπα. Με βάση την απόδοση του πρώτου μέρους θα μπορούσε να πάρει την πολυπόθητη  νίκη αλλά δυστυχώς στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Κάσπερτσακ παρουσιάστηκαν αγνώριστοι. Συγκεκριμένα, ο ΑΟΚ των πρώτων 45 λεπτών είχε την πλήρη υπεροχή, εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας ενώ παρά το γρήγορο γκολ του Ονουάτσι στο 4ο λεπτό, πίεζε ψηλά και δεν έδινε δικαιώματα στην γηπεδούχο. Μάλιστα στο 9ο λεπτό λίγο έλειψε ο Ονουάτσι (2ος σκόρερ του πρωταθλήματος) να πετύχει και το 0-2, όταν ξεπέρασε το εμπόδιο 2 παικτών και τελικά προτίμησε να πασάρει στον επερχόμενο Βουτσίτσεβιτς που πλάσαρε αδύναμα τον Λυμπερόπουλο που μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο δεύτερο μέρος, οι ποδοσφαιριστές του Κάσπερτσακ έδωσαν αρκετό χώρο στους Ξανθιώτες που το εκμεταλλεύτηκαν ενώ δεν ήταν λίγες φορές που η άμυνα μας βρισκόταν ανοργάνωτη σε αντεπιθέσεις των γηπεδούχων. Οι τελευταίοι προσπάθησαν αρκετές φορές να επιτεθούν από το αριστερό άκρο της άμυνας μας, όπου ο Πετκάκης δεν είχε τις βοήθειες που έπρεπε από τον Αμπντούν αλλά τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε από στημένη φάση στο 69ο λεπτό. Στην συγκεκριμένη φάση, ο Ντουκρόκ που είχε μπει ως αλλαγή στη θέση του Βουτσίτσεβιτς ανέτρεψε απρόσεκτα στο ημικύκλιο της περιοχής τον Κατόνγκο και ο Μάουρο Πόι με δύνατη εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-1. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα για τον ΑΟΚ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ήταν αρκετά νευρικός, με αποκορύφωμα την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντουγκλάο στις καθυστερήσεις. Συμπερασματικά, η Καβάλα αξίζει να κρατήσει μόνο την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου ενώ σίγουρα πρέπει να προβληματίσει τον Κάσπερτσαν η εικόνα του δευτέρου μέρους και οι έντονες γκρίνιες μεταξύ των ποδοσφαιριστών μας.