Λεβαδειακός-ΑΟΚ 0-1 | Δηλητήριο από… Κ(Ντ)όμπρα

23 Αυγούστου 2009

Με μαέστρο τον Ντομπρασίνοβιτς και άξιο συμπαραστάτη τον Ονουάτσι ο ΑΟΚ πήρε σπουδαίο διπλό στην Λιβαδειά με 0-1 κάνοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη σε 18 πρεμιέρες στην πρώτη εθνική κατηγορία. Μπορεί ο ΑΟΚ να μην μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ο Λεβαδιακός να ήταν αυτός που δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι ωστόσο ο Ντομπρασίνοβιτς στο 29′ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα του Μπλάζιτς κάνοντας το 0-1. Από εκεί και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου ο ΑΟΚ πήρε τα ηνία του αγώνα και με οργανωτή τον Σέρβο δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις για γκολ με σημαντικότερη αυτή στις καθυστερήσεις όταν το πλασέ του Σουλτανίδη σταμάτησε το δοκάρι του Μπλάζιτς. Στο ημίχρονο ο προπονητής του Λεβαδειακού βλέποντας την ομάδα του πίσω στο σκορ έκανε 2 αλλαγές. Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν νωθρό με τον Λεβαδειακό να προσπαθεί αλλά να μην καταφέρνει τίποτα. Μέχρι που στο 61′ ο ΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 0-2 όταν μετά από ωραία ενέργεια του Ονουάτσι το σουτ του Σουλτανίδη αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή από τον Καψή και ενώ ο Μπλάζιτς ήταν εξουδετερωμένος. Στο 70′ ένας λάθος κοντρόλ του Κατεργιαννάκη προ του Μπαλβορίν λίγο έλειψε να μας στοιχίσει την ισοφάριση ωστόσο ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ απέκρουσε το σουτ του Μπαλβορίν και αποσόβησε τον κίνδυνο. Ο ΑΟΚ έχασε άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ονουάτσι για να κλειδώσει το ματς με την πρώτη να προέρχεται από πάσα του Καλάιτζιτς στον Νιγηριανό και με τον τελευταίο να το παρακάνει στις τρίπλες και να μην καταφέρνει να ολοκληρώσει την προσπάθεια του προ του Μπλάζιτς και την δεύτερη λίγο πριν την λήξη του αγώνα όταν μετά από ωραία μπαλιά-τρύπα του Ορούμα ο Ονουάτσι βρέθηκε ολομόναχος απέναντι από τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού αλλά το πλασέ του ήταν άσχημο και αποκρούστηκε εύκολα. Έτσι ο ΑΟΚ έφτασε στην επικράτηση επί της ομώνυμης ομάδας της Λιβαδειάς και πανηγύρισε μαζί με τους 50 φίλους της ομάδας την πανηγυρική επάνοδο στα μεγάλα σαλόνια.

Οι συνθέσεις:

Λεβαδειακός (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Καψής, Μαρτορέλ (64′ Μπαλβορίν), Τζωρμπατζάκης, Ζησόπουλος, Ταραλίδης (46′ Μπράνκο), Σερτζίνιο, Ναπολεόνι, Μπάρκογλου, Μπούσι (46′ Βασιλείου).

Καβάλα (Γιάννης Παπακώστας): Κατεργιαννάκης, Πετκάκης, Οικονόμου, Ψωμάς, Παβίσεβιτς, Καλάιτζιτς, Ντομπρασίνοβιτς, Λάκης (83′ Σιόντης), Μεντί (75′ Ιωάννου), Σουλτανίδης (62′ Ορούμα), Ονουάτσι.