ΚΑΛΛΙΘΕΑ-ΑΟΚ:1-1…ΤΟΝ ΕΦΑΓΕ Η …ΦΛΥΑΡΙΑ

04 Απριλίου 2009

Όπως και στο Βόλο έτσι και σήμερα στη Καλλιθέα, ο ΑΟΚ δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε με αποτέλεσμα και πάλι να περιοριστεί στην ισοπαλία. Οι ποδοσφαιριστές του Γ.Παπακώστα ήταν τουλάχιστον μια κλάση παραπάνω από τους αντιπάλους τους, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, 4 κλασσικές ευκαιρίες και θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Όμως, τόσο η αδράνεια και πάλι της άμυνας που δέχτηκε γκολ από …μισή ευκαιρία των γηπεδούχων όσο και η φλυαρία στην επίθεση, έφεραν το άδικο 1-1. Πέραν τούτου, η ομάδα μας είχε ένα δοκάρι με τον Θεοδωρέλλη ενώ δικαίως διαμαρτύρεται για την μη αποβολή του Κισκαμπάνη. Εδώ βέβαια θα πρέπει να δώσουμε και πάλι …συγχαρητήρια στην τραγική μετάδοση του Βορειοελλαδίτικου διαύλου της ΕΡΤ3 που δεν αξίωσε καν να μας δώσει 3 replay από αμφισβητούμενες φάσεις μέσα στην περιοχή της Καλλιθέας!Συγκεκριμένα τώρα, ο ΑΟΚ ευτύχησε να προηγηθεί με γρήγορο γκολ στο 3ο λεπτό του Σουλτανίδη (σκόραρε μετά από καιρό), ύστερα από σέντρα του Χατζηπαντελίδη και προβολή του Ταραχούλσκι που βρήκε στο δοκάρι. Αυτό το γκολ του έδωσε άλλον αέρα για το υπόλοιπο του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να αναλάβει πλήρως τα ηνία του αγώνα και να περιορίσει σε παθητικό ρόλο την Καλλιθέα, αλλά στην μοναδική επίσκεψη των γηπεδούχων στην εστία του Κατεργιαννάκη η άμυνα μας αδράνησε και δέχτηκε το γκολ από τον Μαρκόφσκι στο 27′. Το σκορ δυστυχώς για την ομάδα μας παρέμεινε έτσι ως το τέλος, καθώς ούτε ο Σουλτανίδης σε 2 φάσεις ούτε ο Θεοδωρέλης στο 59′ (δοκάρι) μπόρεσαν να νικήσουν τον Παπαδόπουλο που στάθηκε τυχερός.

Καβάλα: Κατεργιαννάκης, Θεοδωρέλλης, Μπάκοβιτς, Κατερίνης, Σουλτανίδης, Ταραχούλσκι (69′ Άλβες), Πετκάκης, Καγκιούζης (63′ Σαπάνης), Πένια, Αλεξάντροβιτς, Χατζηπαντελίδης (52′ Τσιμπλίδης).