ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ-AOK:0-2…ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΣ

Κυριακή, 01 Φεβρουάριος 2009 00:00

Την δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο ΑΟΚ με τον Γ.Παπακώστα στο τιμόνι του, σε ένα δύσκολο παιχνίδι που η ομάδα μας είχε την πρωτοβουλία και το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια για να πάρει τους 3 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν το παιχνίδι και απείλησαν 2 φορές την εστία του Κατεργιαννάκη που έδειξε την κλάση του ενώ από την άλλη οι παίκτες μας ήταν πιο αποτελεσματικοί και προσπάθησαν από τα άκρα να φτάσουν κοντά στο γκολ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ ήρθε στο 7ο λεπτό, όταν η εκτέλεση φάουλ του Σαπάνη από τα 25μ. βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Χατζηβασιλειάδη. Όμως, το γκολ ήρθε στο 41′ και συγκεκριμένα σε υποδειγματική αντεπίθεση με τον Σαπάνη να βγάζει τη σέντρα στον Ταραχούλσκι, που με κεφαλιά έδωσε την μπάλα στον Πετκάκη για να γράψει το 0-1 με απευθείας σουτ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή.Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να ισοφαρίσουν με αιχμή του δόρατος τον πολύ καλό Λεοζίνιο αλλά ο ΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, και πάλι με γρήγορη αντεπίθεση έφτασε στο γκολ όταν ο Χατζηπαντελίδης πρόλαβε την έξοδο του Χατζηβασιλειάδη, ο οποίος δεν βρήκε μπάλα και τον ανέτρεψε. Έτσι, ο Ταραχούλσκι έγραψε το 0-2 (62′) και σφράγισε τη νίκη για την ομάδα μας με εκτέλεση πέναλτι, αυξάνοντας την διαφορά από τον τέταρτο Ιωνικό στους 4 βαθμούς. Συμπερασματικά, οι ποδοσφαιριστές μας αγωνίστηκαν και πάλεψαν όσο έπρεπε για να πάρουν τη νίκη αλλά σίγουρα θα χρειαστεί καλύτερη οργάνωση και ανάπτυξη στο παιχνίδι τους ώστε να απομακρυνθούν κι άλλο από την τέταρτη θέση.

Α.Ο.ΚΑBAΛΑ: Κατεργιαννάκης, Πετκάκης, Μπάρμπας, Θεοδωρέλλης, Κατερίνης, Τάτσης, Καγκιούσης, Χατζηπαντελίδης (84′ Αλεξάντροβιτς), Σαπάνης, Ταραχούλσκι (66′ Άλβες), Σουλτανίδης(89′ Βουρεξάκης)