ΔΙΑΓΟΡΑΣ-ΑΟΚ:0-2…

ΔΙΑΓΟΡΑΣ-ΑΟΚ:0-2…”ΚΑΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ”

Κυριακή, 21 Σεπτέμβριος 2008 00:00

Για δεύτερη φορά απέδρασε με το διπλό από το νησί των Ιπποτών ο ΑΟΚ που αυτή την φορά κέρδισε με 2-0 τον Διαγόρα, ο οποίος είχε να χάσει στην έδρα του 2 χρόνια! Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό, καθώς το γκολ του Ταραχούλσκι στο 81′ ήταν η αφορμή για διαμαρτυρίες και προπυλακισμούς των φιλάθλων της Ρόδου εις βάρος των διαιτητών αλλά και του Μ.Ψωμιάδη. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι έχασαν 2 καλές ευκαιρίες με τους Ρούσεφ και Σπάρταλη. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας ανέβασε την απόδοση της και έφτασε κοντά στο γκολ στο 54′ όταν ο Σαπάνης εκτέλεσε το φάουλ από τα πλάγια και ο Αμπντουλάι έπιασε την κεφαλιά που αποκρούστηκε δύσκολα από τον Βελίδη ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Ταραχούλσκι στο 65ο λεπτό. Στο 77ο λεπτό ο Κωνσταντινίδης χτύπησε εκτός φάσης τον Τσιμπλίδη και έτσι οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες μετά από υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή που ήταν μπροστά στην φάση ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Σαπάνης εκτέλεσε το φάουλ από τα πλάγια και ο Ταραχούλσκι με κεφαλιά έκανε το 0-1. Κάπου εκεί άρχισαν …τα όργανα παρόλο που το γκολ ήταν πεντακάθαρο, με συνέπεια να διακοπεί το ματς για 10 λεπτά. Με την επανέναρξη ο Σουλτανίδης πέτυχε το 0-2, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Βελίδη που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και κλείδωσε τη νίκη. Πλέον ο ΑΟΚ βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας και καλούμαστε όλοι να τον στηρίξουμε την 3η αγωνιστική με την Καλαμαριά.

Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑ: Κατεργιαννάκης, Νιάνγκ, Φερνάντο, Μήτσης, Πετκάκης, Τάτσης, Κάλαιτζιτς, Τσιμπλίδης (98′ Σουλτανίδης), Σαπάνης, Ντρούλιτς (72΄ Άλβες), Ταραχούλσκι (102′ Καγκιούζης)