Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 2-2…DEJA VU

ΑρχικήΕιδήσειςΑ.Ο.ΚΑΒΑΛΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 2-2…DEJA VU

18 Σεπτεμβρίου 2010

Σε ένα παιχνίδι που θύμισε επανάληψη του περσινού, ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε την ισοπαλία από τον ΑΟΚ που έμεινε και πάλι με την πίκρα της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά, ενώ θύμισε κατά διαστήματα την γρήγορη και τεχνική περσινή ομάδα και μπορούσε να πάρει και την πρώτη του νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν (όπως ο ‘Αρης την 1η αγωνιστική) να προηγηθούν στο 12ο λεπτό με τον Σισέ, στην πρώτη τους επίθεση αλλά οι παίκτες του Οκούκα από το 25ο λεπτό πήραν τον έλεγχο του κέντρου, πίεσαν τον Παναθηναϊκό και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τους Οικονόμου και Ντουγκλάο στην ίδια φάση να στέλνουν 2 φορές την μπάλα στο δοκάρι! Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 30′ όταν ο εξαιρετικός και πάλι Αμπντούν εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Ντουγκλάο με το κεφάλι κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα. Μάλιστα, η Καβάλα δεν αρκέστηκε μόνο σε αυτό καθώς είχε την υπεροχή, και στο 32’ ο Νταρσεβίλ με κεφαλιά-ψαράκι έγραψε το 2-1 ύστερα από πολύ καλή σέντρα του Οικονόμου.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν για να ισοφαρίσουν με τον ΑΟΚ να παίζει κυρίως με αντεπιθέσεις και να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Οκούκα στο 56′ πέρασε στην θέση του Νταρσεβίλ τον Ογκμπέτσε που εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος και στο 67′ τον Ντικρόκ (τραυματίστηκε ο Πετκάκης) που ήταν καλός ως δεξί μπακ (πρώτη φορά χρησιμοποιήθηκε εκεί). Στο 76ο λεπτό η Καβάλα είχε την μεγάλη διπλή ευκαιρία να τελειώσει τον Παναθηναϊκό αλλά τόσο ο Ονουάτσι όσο και ο Ογκμπέτσε (δεν έδωσε στον ξεμαρκάριστο Ονουάτσι) από κοντά σημάδεψαν ή καλύτερα “σκότωσαν” τον Τζόρβα. Και κει λοιπόν που η Ελαφρά Ταξιαρχία του Βορρά έδειχνε πως κρατά το παιχνίδι στα χέρια της, ο Παναθηναϊκός και πάλι με τον Σισέ κατάφερε και πήρε την ισοπαλία με κεφαλιά του Γάλλου στο 79′, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Οικονόμου.
Συμπερασματικά, η ομάδα μας εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη και μάλιστα πέτυχε τα 2 πρώτα της γκολ στο πρωτάθλημα, έχοντας και πάλι τον Αμπντούν ως παίκτη βαρόμετρο, τον Καρντόσο με τον Ντιέ να είναι πολύ καλοί στο κέντρο ενώ πολύ καλός ήταν και ο Νταρσεβίλ. Σε ότι αφορά τον Βουτσίσεβιτς σίγουρα περιμένουμε περισσότερα ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας που έχουμε πρόβλημα, ίσως να μπορούσε να βοηθήσει ο Ντουκρόκ που έπαιξε κατ’ανάγκη σήμερα εκεί και δεν έχει ξαναδοκιμαστεί. Τέλος, σημαντική ήταν και η στήριξη 5.500 Καβαλιωτών που μάλιστα στριμώχτηκαν στις θύρες 6-8 με την αστυνομία να δημιουργεί ζώνη ασφαλείας μέσα στην θύρα 8 και όχι από την πλευρά των φιλοξενούμενων που θα μπορούσαν να μεταφερθούν και από την πλευρά της θάλασσας (αυτοί μπορούν)…
ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΚΑΥΤΑΝΤΖΟΓΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΠΛΟ!

Καβάλα: Βαγιέχο, Πετκάκης (67′ Ντικρόκ), Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Οικονόμου, Ντιέ, Καρντόσο, Αμπντούν, Βουτσίτσεβιτς, Ονουάτσι (79′ Χργκόβιτς ), Νταρσεβίλ (56′ Ογκμπέτσε)
Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Μαρίνος (60′ Ιωαννίδης), Καντέ, Μπουμσόνγκ (72′ Κατσουράνης), Βύντρα, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης, Νίνης, Γκοβού (45′ Λουίς Γκαρσία), Λέτο, Σισέ. Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com