ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΟΚ:2-1…ΜΠΗΚΕ ΑΠΟ ΤΑ…ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ 2009

ΑρχικήΕιδήσειςΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΟΚ:2-1…ΜΠΗΚΕ ΑΠΟ ΤΑ…ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ 2009

05 Ιανουαρίου 2009

Άδικη ήττα γνώρισε η ομάδα μας στο πρώτο παιχνίδι που έδωσε για το 2009, από την ομάδα του Περιστερίου. Οι ποδοσφαιριστές του ΑΟΚ δεν επηρεάστηκαν καθόλου από τις διακοπές των εορτών και μάλιστα πραγματοποίησαν την καλύτερη τους εκτός έδρας εμφάνιση σε ένα από τα δυσκολότερα παιχνίδια της χρονιάς. Όμως, από την μια ο διαιτητής Καλόπουλος που …δεν είδε το χέρι του Κατεμή στο πρώτο γκολ και από την άλλη τα προβλήματα στο αριστερό άκρο της άμυνας, στέρησαν από την ομάδα μας ένα θετικό αποτέλεσμα. Πάντως, σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό παρά την κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου και αν μη τι άλλο και οι 2 ομάδες έδειξαν τα δόντια τους όσον αφορά το κυνήγι της ανόδου.Οι Περιστεριώτες μπορεί να μην ήταν καλύτεροι με την έναρξη του παιχνιδιού αλλά ευτύχησαν να προηγηθούν στο 27′, όταν ο Κατεμής πραγματοποίησε ένα φανταστικό κοντρόλ με το χέρι μετά από βαθιά μπαλιά του Ιωάννου και πλάσαρε εύστοχα τον Κατεργιαννάκη. Όμως, οι παίκτες του Ν.Αναστόπουλου δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν στο 35′ με τον συνήθη τρόπο και ύποπτο, όταν ο Ταραχούλσκι έπιασε το σουτ και ο Σουλτανίδης πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία. Αντίθετα, στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές μας δεν μπήκαν τόσο δυνατά και οπισθοχώρησαν με αποτέλεσμα ο Ατρόμητος να πιέσει στο πρώτο εικοσάλεπτο ενώ στο 68′ ο Χατζηπαντελίδης θα δώσει την πάσα στον Σουλτανίδη που δεν προλάβει να πλασάρει τον Μιχαηλίδη. Έξι λεπτά αργότερα ο Μήτσης θα χάσει την μπάλα από τον Μελισά και ο Φαβάλι θα κερδίσει τις κόντρες πλασάροντας εύστοχα τον Κατεργιαννάκη(2-1). Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε, μιας και ο ΑΟΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την πίεση-υπεροχή στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάνοντας μάλιστα τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση στο 80′ με τον Σουλτανίδη που δεν έπιασε καλά το πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή κι έκανε …δώρο την μπάλα στον Μιχαηλίδη.

Συμπερασματικά, ο ΑΟΚ σίγουρα μπορούσε και άξιζε την ισοπαλία αλλά πλήρωσε το λάθος του Καλόπουλου και τις αδυναμίες στο αριστερό άκρος της άμυνας που επισημαίνουν για ακόμα μια φορά την ανάγκη ενίσχυσης στα μετόπισθεν. Οι παίκτες του Ν.Αναστόπουλου μόχθησαν αρκετά σήμερα και σίγουρα έδειξαν ότι αν συνεχίσουν έτσι στα εκτός έδρας παιχνίδια, τότε δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα παρά μόνο να πανηγυρίσουν…