ΑΡΗΣ-ΑΟΚ:3-1…ΑΟΚ ΜΠΟΡΕΙΣ,MΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ!

ΑρχικήΕιδήσειςΑΡΗΣ-ΑΟΚ:3-1…ΑΟΚ ΜΠΟΡΕΙΣ,MΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ!

17 Μαρτίου 2010

Αδίκησε τον εαυτό του ο ΑΟΚ στο πρώτο μέρος της φάσης των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού δεν έπιασε μεγάλη απόδοση δεχόμενος 3 γκολ από τα οποία τα 2 οφείλονται σε  δικά του λάθη. Βέβαια, το γκολ του Ονουάτσι στις καθυστερήσεις του Α’ημιχρόνου δίνει ελπίδες για πρόκριση στους παίκτες του Ντε Μος και όλα μπορούν να γίνουν στις 25/3 στο Ανθή Καραγιάννη.  Πιο συγκεκριμένα τώρα, με την έναρξη του αγώνα, ο ‘Αρης μπήκε πιο δυνατά έχοντας τον έλεγχο του κέντρου και την υπεροχή χωρίς όμως να απειλεί άμεσα την εστία του Ιτάνζ. Όμως, στο 25ο λεπτό ο κορυφαίος παίκτης του ΑΟΚ στα προηγούμενα παιχνίδια, ο Ντιέ που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Κόκε με πέναλτι νίκησε τον πορτιέρο της ομάδος μας. Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά η ομάδα μας ήταν αυτή που σκόραρε στην δεύτερη της ευκαιρία στο παιχνίδι (η πρώτη σε σουτ του Σουλτανίδη που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 20′) με τον συνήθη ύποπτο Ονουάτσι που έκανε την κούρσα και πλάσαρε τον Σηφάκη στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα (45+).
Στο δεύτερο μέρος, ο ΑΟΚ κατάφερε και ισορρόπησε στο χώρο του κέντρου, μείωσε τα λάθη ειδικά με τις προσθήκες των Σμόλαρεκ(Μεντί ) και Ορούμα (Σουλτανίδης)αλλά οι κίτρινοι στο 68ο λεπτό πέτυχαν το 2-1, όταν ο Κόκε έπιασε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και ο Ντουγκλάο άλλαξε πορεία στην μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα. Το τελικό σκορ, γράφτηκε στο 84′ όταν ο Τζόνσον έπιασε το σουτ, ο Ιτάνζ απέκρουσε αλλά ο Χαβίτο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας μας και με κεφαλιά νίκησε τον πολύ καλό Ιτάνζ. Το εκτός έδρας γκολ δίνει ελπίδες πρόκρισης στην ομάδα μας, ειδικά αν στον δεύτερο αγώνα δεν υποτιμήσει τις δυνατότητες της και έχει σε καλή μέρα παίκτες όπως ο Ντιέ και ο Μουρ οι οποίοι μπορούν να προσφέρουν πολλά ενώ σίγουρα είναι απαραίτητη και η βοήθεια του κόσμου της Καβάλας. ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Νασούτι, Ρονάλντο, Ναφτί, Πρίττας (55′ Γκαρσία), Κάλβο, Μεριέμ (62′ Χαβίτο), Κόκε, Κάμπορα (79′ Τζόνσον)
ΚΑΒΑΛΑ: Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ντουγκλάο, Μουρ, Ντιέ, Ντικρόκ (71′ Σιόντης) Μεντί (54′ Ορούμα), Ρινκόν, Σουλτανίδης (54′ Σμολάρεκ)