ΑΟΚ-ΣΚΟΝΤΑ ΞΑΝΘΗ:1-1…ΑΔΙΚΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΣΩΝΕΙ ΤΗ ΣΚΟΝΤΑ

ΑρχικήΕιδήσειςΑΟΚ-ΣΚΟΝΤΑ ΞΑΝΘΗ:1-1…ΑΔΙΚΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΣΩΝΕΙ ΤΗ ΣΚΟΝΤΑ

10 Απριλίου 2011

Σ’ένα παιχνίδι βαθμολογικά αδιάφορο, ο ΑΟΚ ξύπνησε στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε ν’ανατρέψει το εις βάρος του σκορ αλλά ο Λυμπερόπουλος κατάφερε και έσωσε την παρτίδα για την Σκόντα Ξάνθη που πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο πορτιέρο των Θρακιωτών πραγματοποίησε σημαντικές αποκρούσεις και με την …συμπαράσταση και του δεύτερου βοηθού που ακύρωσε κανονικό γκολ του Ονουάτσι στο 30′ (…είδε οφσάιντ τον Αμπντούν που έκανε την πάσα), η Ξάνθη κράτησε την ισοπαλία με το γκολ από τα αποδυτήρια (2′) του Καζάκη. Η Καβάλα που μπήκε μουδιασμένη στον αγωνιστικό χώρο, έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 11ο λεπτό όταν ο Ρίος με αριστοτεχνικό σουτ υποχρέωσε τον Λυμπερόπουλο σε δύσκολη απόκρουση ενώ ακριβώς το ίδιο σκηνικό είχαμε και στο 34′, κι αφού είχε προηγηθεί η λανθασμένη ακύρωση του γκολ του Ονουάτσι.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ήταν η σειρά του Τόμασιτς να απειλήσει, με την κεφαλιά που έπιασε να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι ενώ στο 48ο λεπτό ο Ντουγκλάο με δυνατή κεφαλιά είδε τον Λυμπερόπουλο να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ. Τελικά η ισοφάριση για την ομάδα μας ήρθε στο 51ο λεπτό όταν ο Αμπντούν από τα δεξιά έβγαλε μόνο του τον Νικολάε κι αυτός με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Σκόντα (1-1). Αυτό ήταν και το τελικό σκορ στο τελευταίο παιχνίδι της Καβάλας στην έδρα της, με τους φιλάθλους να ευχαριστούν την ομάδα για τις χαρές που τους χάρισε και φέτος αλλά και την ευχή τα …προπονητικά λάθη να γίνουν μάθημα γιατί είναι κρίμα να κάνεις τόσο καλές μεταγραφές αλλά να μην μπορείς να τις εκμεταλλευτείς με σωστό και επαγγελματικό τρόπο! Ναι η χρονιά ήταν πετυχημένη αλλά με έναν πραγματικά επαγγελματία προπονητή σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερη διότι με τόσο ακριβούς και καλούς ποδοσφαιριστές είναι αυτοχειρία να μην μπαίνεις τουλάχιστον στα play-off!