ΑΟΚ-ΠΑΟ:0-3…’ΠΟΡΝΗ ΜΠΑΛΑ ΚΑΙ …ΑΔΗΛΩΤΗ ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ’

12 Νοεμβρίου 2008

Η μπάλα όπως έχει χιλιοειπωθεί είναι πόρνη αλλά αυτή τη φορά φέρθηκε πολύ πρόστυχα στον ΑΟΚ που όχι μόνο έπαιξε στα ίσα τον Ευρωπαίο Παναθηναϊκό αλλά έχασε 10 μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, την στιγμή που οι πράσινοι στην πρώτη τους ευκαιρία άνοιξαν το σκορ από θέση οφσάιντ! Οι παίκτες του Ρ.Μάουρερ έπαιξαν φανταστικό ποδόσφαιρο, κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους τους και απέδειξαν σε όλη την Ελλάδα πως η ιστορία μπορεί να ξαναγραφτεί αλλά δυστυχώς η τύχη και ο πρώτος επόπτης, της …γύρισαν την πλάτη. Κι αυτό γιατί όχι μόνο δεν έμπαινε η μπάλα στα δίχτυα με τίποτα αλλά υπήρξε και ο πρώτος επόπτης που δεν …είδε πως ο Ρουκάβινα στο πρώτο γκολ ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ!
Οι 6.000 Καβαλιώτες που βρέθηκαν στο γήπεδο φώναξαν και στήριξαν τον ΑΟΚ για 90′, πικράθηκαν από το αρνητικό και άδικο αποτέλεσμα αλλά το χειροκρότημα τους στο τέλος του αγώνα αναγνώρισε την υπερ-προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μας και έδωσε σε όλους την αίσθηση πως όλοι πιστεύουν πως τα καλύτερα έρχονται…Ο Σουλτανίδης για άλλη μια φορά ήταν πολύ καλός αλλά νικήθηκε ουκ ολίγες φορές απο τον καλύτερο παίκτη του τριφυλλιού τον Τζόρβα(!), ο Ντρούλιτς και πάλι πέρασε απαρατήρητος ενώ πολύ καλοί ήταν στο χώρο του κέντρου οι Κάλαϊτζιτς-Καγκιούσης. Δεν πειράζει όμως, γιατί απλούστατα ο ΑΟΚ έχασε την πρόκριση αλλά κέρδισε εντυπώσεις, αυτοπεποίθηση και έστειλε το μήνυμα στον κόσμο του πως αξίζει να τον βλέπει & να τον στηρίζει! Για αυτό λοιπόν είναι απαραίτητη αυτή η συμπαράσταση να έχει συνέχεια και αυτή την Κυριακή να στηρίξουμε όλοι την ομάδα μας στο δύσκολο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Βόλου.

2′ Σέντρα του Τσιμπλίδη απο τα δεξιά, και η κεφαλιά του Σουλτανίδη θα καταλήξει στα χέρια του Τζόρβα.

8′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Σαλπιγγίδης έκανε τη πάσα στον Ρουκάβινα (ήταν οφ-σάιντ) και εκείνος με πλασέ έκανε το 1-0.

16′ Πολύ δυνατό σουτ του Σουλτανίδη από τα δεξιά της περιοχής, ο Τζόρβας απέκρουσε και ο επερχόμενος Σαπάνης κόπηκε απο τον Γκούμα

18′ Πολυ καλό σουτ του Σαπάνη από τα 20μ και ο Τζόρβας αποκρούει δύσκολα.

22′ Σέντρα του Τσιμπλίδη, κεφαλιά του Νιάνγκ που θα καταλήξει λίγο άουτ.

27΄Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας, καθώς ο Καλάιτζιτς θα σουτάρει έξω απ’την περιοχή και η μπάλα θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι

36′ Σουτ του Σουλτανίδη μέσα από την περιοχή και ο Τζόρβας αποκρούει

39′ Σέντρα του Τσιμπλίδη από τα δεξιά, ο Σουλτανίδης έπιασε πολύ καλά την κεφαλιά και ανάγκασε τον Τζόρβα σε εκπληκτική επέμβαση σε κόρνερ.

61′ Καλό σουτ του Σουλτανίδη απο τα όρια της περιοχής, λίγο έξω

62′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα. Ο Σουλτανίδης πάσαρε με τη μία στον Πετκάκη, εκείνος βρέθηκε… φάτσα με τον Τζόρβα, αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

69′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό με τον Ρουκάβινα να πλασάρει σε κενή εστία και να σκοράρει

81′ Σουτ του Σαπάνη, διώχνει δύκολο ο Τζόρβας

82′ Δυνατό σουτ από τον Καγκιούζη, τρομερή επέμβαση από τον Τζόρβα, η μπάλα κόρνερ

89′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό με τον Ρουκάβινα ο οποίος πλασάρει στον Χριστοδουλόπουλο και ο τελευταίος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90+ Φάουλ του Καγκιούση, νέα δύσκολη επέμβαση του Τζόρβα

ΚΑΒΑΛΑ : Κατεργιαννάκης, Πετκάκης, Νιάνγκ, Φερνάντο, Μπάρμπας, Καγκιούζης, Τσιμπλίδης (83′ Στάμος), Σαπάνης, Κάλαϊτζιτς, Ντρούλιτς (63′ Άλβες), Σουλτανίδης (80′ Ταρακούλσκι)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ : Τζόρβας, Σιόντης (46′ Σαριέγκι), Γκούμας, Σπυρόπουλος, Μελίσσης, Μάτος, Νίνης (76′ Κλέιτον), Ίβανσιτς (57′ Χριστοδουλόπουλος), Τζιόλης, Ρουκάβινα, Σαλπιγγίδης