ΑΟΚ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ:2-1…ΠΑΛΙΚΑΡΙΣΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΝΙΚΗ!

ΑρχικήΕιδήσειςΑΟΚ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ:2-1…ΠΑΛΙΚΑΡΙΣΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΝΙΚΗ!

02 Οκτωβρίου 2010

Tην πρώτη του εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΟΚ απέναντι στον Πανιώνιο, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στον αγώνα. Οι ποδοσφαιριστές του Ντράγκαν Οκούκα μπήκαν μουδιασμένοι στον αγώνα και ειδικά στο πρώτο μισάωρο (όπως και στα 2 προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια) οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή και τον έλεγχο του κέντρου. Παρ’όλα αυτά, η Καβάλα σιγά σιγά ανέβασε στροφές και ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της αξιόλογη επίθεση, όταν στο 45′ ο Χργκόβιτς (πολύ καλός όταν βγαίνει μπροστά) με ωραία ατομική προσπάθεια έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ονουάτσι από κοντά έγραψε το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου αλλά  ο ΑΟΚ παρά την μέτρια εμφάνιση, μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και πέτυχε το 2-0 μόλις στο 47ο λεπτό, όταν σε φάση διαρκείας στα καρέ του Μάχο ο Νταρσεβίλ έστρωσε στον Βουτσίσεβιτς και αυτός από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Μάχο.
Έξι λεπτά αργότερα, ο Πανιώνιος κατάφερε και μείωσε σε 2-1 με ωραίο πλασέ του Βαζ Τε, ο οποίος μόλις είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι. Από κει και πέρα, το παιχνίδι που παρακολούθησαν περίπου 4.500 Καβαλιώτες έγινε πιο ωραίο με φάσεις μπροστα και στις 2 εστίες αλλά ευτυχώς για την ομάδα μας ο εξαιρετικός Γκαλίνοβιτς 2 φορές είπε όχι σε  μεγάλες ευκαιρίες των φιλοξενουμένων. Από την άλλη, ο ΑΟΚ είχε επίσης 2 μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει τρίτο γκολ αλλά ο Ογκμπέτσε καθυστέρησε και δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάχο ενώ στο 82ο λεπτό, ο διαιτητής Ζαχαριάδης έκλεισε τα μάτια σε καθαρή ανατροπή του Χργκόβιτς από τον Λάτκα. Τέλος, στο 88ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αλεξάντροβιτς, καθώς ο Ζαχαριάδης …είδε θέατρο σε μονομαχία του με τον Λάτκα.
Συμπερασματικά, η νίκη της ομάδος μας είναι πολύ σημαντική βαθμολογικά και ψυχολογικά αλλά σίγουρα θα πρέπει να προβληματίσει τον Οκούκα, ότι οι παίκτες μας αργούν να βρουν τον ρυθμό τους (μόνο στον Ηρακλή δεν συνέβη),και υστερούν στο πρώτο μισάωρο αλλά και  ότι δυσκολεύονται να βάλουν με αξιώσεις την μπάλα μέσα στην περιοχή.
ΚΑΒΑΛΑ: Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκόβιτς, Τόμασιτς, Θεοδωρέλλης, Ντιέ, Καρντόσο, Αμπντούν, Βουτσίσεβιτς (66′ Αλεξάντροβιτς) ,Ονουάτσι (84′ Ντικρόκ), Νταρσεβίλ (62′ Ογκμπέτσε)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μάχο, Κοντοές, Βαρό, Λάτκα, Σιόβας (69′ Πούπο), Μανιάτης, Κουμορτζί, Κούκετς (51′ Βαζ Τε), Τσότσαλιτς, Μπάλαμπαν, Σαλαλί (81′ Χίκα) Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com