ΑΟΚ-ΞΑΝΘΗ:2-1…EKEI EKEI…ΣΤΑ PLAY OFF

20 Φεβρουαρίου 2010

Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε ο ΑΟΚ την Ξάνθη, ανατρέποντας το εις βάρος του 0-1 και παίρνοντας τη νίκη με 2-1 χάρη σε 2 εξαιρετικά γκολ του συνήθη ύποπτου Ονουάτσι ο οποίος έφτασε τα 9 γκολ και βρίσκεται στην δεύτερη θέση των σκόρερ. Οι ποδοσφαιριστές του Ντε Μος μπήκαν μουδιασμένοι στον κακό αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου και άργησαν να βρουν τον ρυθμό τους απέναντι σε μια Ξάνθη που ταμπουρώθηκε στην άμυνα της, πήρε τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου και ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ του Πόι στο 17′, στην μια και μοναδική της αξιόλογη ευκαιρία των Θρακιωτών. Από κει και πέρα, ο ΑΟΚ άρχισε σιγά σιγά να βρίσκει τον ρυθμό του και με την προσθήκη του Ντουκρόκ στο 30ο λεπτό (βγήκε ο Ντόμπρασίνοβιτς) έγινε πιο κινητική και πήρε τον έλεγχο του κέντρου. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ομάδος μας ήρθε στο 25′ όταν ο Ρινκόν δεν πλάσαρε σωστά προς την εστία έχοντας εκτός θέσης τον Γκσπούρνινγκ αλλά τελικά η ισοφάριση ήρθε στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Ορούμα να βγάζει τετ-α-τετ τον Ονουάτσι που νίκησε τον Λυμπερόπουλο.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καβάλα είχε την απόλυτη υπεροχή αλλά με δυσκολία μπορούσε να διαπεράσει την αμυντική γραμμή της ομάδος του Γ.Μαντζουράκη, προσπαθώντας κυρίως με τον Σμόλαρεκ και τον Ρινκόν να απειλήσει τον Λυμπερόπουλο ενώ στο 51′ ο Ιτάνζ τραυματίστηκε σε εκτέλεση από άουτ και αντικαταστάθηκε από τον Κατεργιαννάκη, ο οποίος δεν χρειάστηκε καν να επέμβει μέχρι την λήξη.  Το νικητήριο γκολ για την ομάδα μας ήρθε τελικά στο 67ο λεπτό, όταν ο δαιμόνιος Ονουάτσι έκλεψε την μπάλα από τον Τζάγκι και δεν χαρίστηκε απέναντι στον Λυμπερόπουλο. Μετά από αυτό, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ενώ ο ΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο τρίτο γκολ  με κεφαλιά του Σμόλαρεκ αλλά και με απ’ευθείας εκτέλεση φάουλ του εξαιρετικού και πάλι Ντιέ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι (73′). Κάπως έτσι λοιπόν, η ταξιαρχία του Ντε Μος συνέχισε τις επιτυχίες και ανέβηκε στην έκτη θέση ικανοποιώντας τους 7.500 Καβαλιώτες που στάθηκαν στο πλευρό της. Πλέον, ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗ!