ΑΟΚ-ΛΑΡΙΣΑ:1-0…ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ…

ΑρχικήΕιδήσειςΑΟΚ-ΛΑΡΙΣΑ:1-0…ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ…

08 Ιανουαρίου 2011

Σημαντική νίκη για τον ΑΟΚ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Ντιέ στο 47ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα μας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στο β’ μέρος και θα μπορούσε να πετύχει πολύ περισσότερα γκολ, με τον Τσοντοφάλσκι να γλυτώνει τους φιλοξενούμενους από τη συντριβή. Η ομάδα μας είχε 2 πρόσωπα στον αγώνα, καθώς στο πρώτο μέρος ναι μεν είχε την υπεροχή αλλά δεν είχε την ουσία και τον τρόπο να απειλήσει άμεσα την αντίπαλη εστία, κάτι που έγινε βέβαια με σουτ έξω από την περιοχή των Χργκόβιτς (φάουλ στο 10′) και Ονουάτσι στο 13′. Όμως στην επανάληψη και με το γρήγορο γκολ του Ντιέ στο 47ο λεπτό (δυνατό σουτ από το ημικύκλιο), οι παίκτες του Κάσπερτσακ πίεσαν, βρήκαν ανοιχτούς χώρους και αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια τότε σίγουρα το σκορ θα είχε μεγαλύτερες διαστάσεις . Οι ποδοσφαιριστές μας ήθελαν πάρα πολύ τη νίκη και με την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος απέδειξαν  πως είναι αρκετά  καλύτεροι από τους αντιπάλους τους ενώ κέρδισαν και το χειροκρότημα του κόσμου.
Είναι χαρακτηριστικό πως ο Τσοντοφάλσκι έσωσε την ΑΕΛ σε απ’ευθείας φάουλ του Αμπντούν στο 64′ και σε σουτ του ιδίου παίκτη στο 88′, σε 2 τετ-α-τετ με τον Ογκμπέτσε στο 82′ και τον Περεϊρίνια στο 86′ ενώ στάθηκε τυχερός στο γυριστό σουτ του Ντουγκλάο στο 56′ αλλά και στο 72ο λεπτό όταν το σουτ του Βουτσίτσεβιτς από τα πλάγια της μικρής περιοχής βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Έτσι το τελικό σκορ παρέμεινε  μόνο στο 1-0 ενώ στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι οπαδοί που βρέθηκαν στο πέταλο (η ΠΑΕ ΑΟΚ δεν τους έδωσε εισιτήρια και η αστυνομία τους …έκανε βόλτες στις κερκίδες πριν την έναρξη!), ξέσπασαν σπάζοντας και πετώντας καθίσματα,  μην μπορώντας να αντέξουν και αυτή την ήττα της ΑΕΛ που πλέον είναι με το ένα πόδι στην Β’Εθνική.  Κρίμα για αυτούς τους κάφρους που δεν σεβάστηκαν για άλλη μια φορά την συμπεριφορά των δικών μας φιλάθλων τόσο στην έδρα τους όσο και εδώ αλλά και κρίμα για αυτή την αστυνομία που με την απόσυρση των δυνάμεων της από το πέταλο πριν την λήξη, τους έδωσε το δικαίωμα να προβούν σε έκτροπα!
ΚΑΒΑΛΑ: Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Ντουγκλάο (72′ Θεοδωρέλλης), Τόμασιτς, Χργκόβιτς, Καρντόσο, Ντιέ, Αμπντούν, Βουτσίσεβιτς (77′ Ντικρόκ), Ονουάτσι (74′ Περεϊρίνια), Ογκμπέτσε
ΛΑΡΙΣΑ: Τσοντοφάλσκι, Βενετίδης (59′ Τσιμπάμπα), Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Ταλ, Κουζέν, Μετίν (75′ Σίμιτς), Βελάσκο, Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Μπλάζεκ (89′ Πούρι)