ΑΟΚ-ΚΑΡΔΙΤΣΑ:5-1…ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΜΕ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΔΩΡΑ

ΑρχικήΕιδήσειςΑΟΚ-ΚΑΡΔΙΤΣΑ:5-1…ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΜΕ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΔΩΡΑ

21 Δεκεμβρίου 2008

Με το καλύτερο τρόπο έκλεισε τη χρονιά ο ΑΟΚ, που έκανε δώρο στους Καβαλιώτες και τους 3 βαθμούς της νίκης και 5 γκολ, αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο και προϊωνίζοντας για μια νέα χρονιά ακόμα καλύτερη…Η ελαφρά ταξιαρχία του Βορρά μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό όταν ο Σουλτανίδης ανατράπηκε καθαρά στην περιοχή και ο Σαπάνης αξιοποίησε το πέναλτι. Στο 23′ ήταν η σειρά του μόνιμου σκόρερ Ν.Σουλτανίδη να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με γυριστό σουτ και ύστερα από ωραία σέντρα του Τσιμπλίδη, ενώ ο ΑΟΚ συνέχιζε τον επιθετικό του μονόλογο δίνοντας καθαρά παθητικό ρόλο στους Καρδιτσιώτες. Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν παρόμοιο, με την ομάδα μας να κάνει το 3-0 στο 53′, όταν ο Σαπάνης έβγαλε την μπαλιά από τα αριστερά και ο Μπάρμπας στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά. Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι με δυσκολία περνούσαν το κέντρο, σε μια ανύποπτη φάση στο 62′ ο Σαπάνης ανέτρεψε τον Παληγεώργο και ο Μποντούρης με πέναλτι πέτυχε το γκολ της τιμής. Όμως, οι ποδοσφαιριστές του Ν.Αναστόπουλου δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη, καθώς έδειξαν μεγάλη θέληση και πάθος για να πετύχουν μια ευρεία νίκη και να προσφέρουν χαρά στους φιλάθλους τους. Έτσι, στο 85′ ο Άλβες που είχε μπει ως αλλαγή θα βγάλει την συρτή μπαλιά (πάρε-βάλε) στον Σουλτανίδη, ο οποίος με πλασέ θα πετύχει το δεύτερο του γκολ και θα κάνει το 4-1, ενώ στις καθυστερήσεις ήταν η σειρά του Κάλαϊτζιτς (το άξιζε με τόσα χιλιόμετρα που έχει κάνει) με πλασέ να πετύχει το ευρύ 5-1 και να δώσει στο παιχνίδι πανηγυρικό χαρακτήρα.

Συμπερασματικά, η χρονιά έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα μας που προβιβάστηκε φέτος στη Β’Εθνική και σίγουρα αν συνεχίσει έτσι και αποκτήσει και τουλάχιστον 2 έτοιμους ποδοσφαιριστές για την ενδεκάδα, τότε το “Α’Εθνική θέλω να σε δω και να τρελαθώ” δεν θα είναι μακρυά..