ΑΟΚ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ:2-0…ΑΡΓΗΣΕ ΑΛΛΑ ΠΗΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕ

Σάββατο, 29 Νοέμβριος 2008 00:00

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΑΟΚ, έστω και δύσκολα καθώς άργησε να σκοράρει παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που είχε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Η ελαφρά ταξιαρχία του Βορρά έδειξε από τον αρχή πως ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και να παραμείνει στην κορυφή αλλά τα λεπτά περνούσαν, οι ευκαιρίες χάνονταν και τελικά η λύτρωση ήρθε στο 80ο λεπτό με την χρυσή αλλαγή τον Μ.Σαπάνη. Οι ποδοσφαιριστές του Ρ.Μάουρερ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν τα ηνία του αγώνα απέναντι σε μια ομάδα που ναι μεν δεν κλείστηκε στην άμυνα της αλλά είχε καθαρά παθητικό ρόλο στο παιχνίδι. Οι πρώτες μεγάλες ευκαιρίες για την ομάδα μας ήρθαν στο 4′ και στο 14′ με τον συνήθη ύποπτο Σουλτανίδη που δεν στάθηκε τυχερός και είδε 2 φορές τα σουτ του να χτυπούν στο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Στο 29′ ήταν η σειρά του Θεοδωρέλλη να χάσει μεγάλη ευκαιρία, καθώς βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο αλλά το σουτ που έπιασε βρήκε πάνω στο σώμα του πορτιέρο της Καλλιθέας ενώ έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο ίδιος παίκτης βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή και η κεφαλιά που έπιασε έφυγε λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος, ο ΑΟΚ δεν μπήκε τόσο δυνατά και ήταν φανερό ότι όσο η ώρα περνούσε τόσο πιο βαριά γίνονταν τα πόδια των παικτών ενώ και η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους, καθώς και στο 72′ το πέναλτι του Κάλαϊτζιτς αποκρούστηκε από τον Παπαδόπουλο. Τελικά, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 80ο λεπτό, όταν ο Μπάρμπας έκανε τη κούρσα από τα αριστερά και ο Σαπάνης πήρε την μπάλα λίγο έξω από την μικρή περιοχή, ανοίγοντας το σκορ με εύστοχο πλασέ το οποίο έφερε την λύτρωση σε παίκτες και κόσμο. Η Καβάλα όμως ακόμα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη ειδικά από την στιγμή που δεν είχε σκοράρει ο Σουλτανίδης, κάτι που έγινε στο 90′ σε τετ-α-τετ στο οποίο δεν χαρίστηκε ο “Σούλτα” και πέτυχε το 2-0.

Α.Ο.Καβάλα: Κατεργιαννάκης, Μπάρμπας, Μπάκοβιτς, Θεοδωρέλλης, Πετκάκης, Νιάνγκ(69′ Καγκιούζης), Κάλαϊτζιτς, Τσιμπλίδης, Χ”παντελίδης (78′ Σαπάνης), Ντρούλιτς (60′ Ταραχούλσκι), Σουλτανίδης