ΑΟΚ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ:3-2…ΩΡΑΙΟΣ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟΣ

09 Αυγούστου 2009

Με ηγέτη τον Ντομπρασίνοβιτς που σκόραρε 2 γκολ και ήταν εξαιρετικός στο χώρο του κέντρου, ο ΑΟΚ κέρδισε 3-2 τον Εργοτέλη παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα. Οι ποδοσφαιριστές του Γ.Παπακώστα εμφανίστηκαν σαφώς βελτιωμένοι σε σχέση με τα 2 προηγούμενα παιχνίδια, καθώς είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας ενώ είναι χαρακτηριστικό πως και τα 3 γκολ προήλθαν από στημένες φάσεις. Ο τεχνικός του ΑΟΚ και πάλι χρησιμοποίησε το ίδιο σχήμα/ενδεκάδα με αυτό του φιλικού με την Δράμα, με μόνη διαφορά πως την θέση του Καλαϊτζιτς πήρε ο Αρούνας (υπό δοκιμή), ο οποίος έδειξε καλύτερα στοιχεία όταν χρησιμοποιήθηκε σαν στόπερ και όχι σαν αρ.μπακ ενώ δοκιμάστηκε και ο τερματοφύλακας Μπάρνιακ. Ο τελευταίος δεν ήταν κακός αλλά δεν δέχθηκε και σημαντική πίεση ώστε να αξιολογηθεί σωστά, μιας και ο Εργοτέλης στο Β’ημίχρονο πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές ενώ απείλησε μόνο 2 φορές. Το 1-0 για την ομάδα μας έγινε μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Ντουκρόκ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντομπρασίνοβιτς σκόραρε με κεφαλιά ενώ το 2-0 ήρθε στο 24′ με διπλή προσπάθεια του Σουλτανίδη μέσα στην μικρή περιοχή και ύστερα από κόρνερ του Μεντί. Οι Κρητικοί όμως κατάφεραν και ισοφάρισαν στο 44′ (Μπουντιμίρ) και στο 51′ (Μπέτο) αλλά ο Ντομπρασίνοβιτς έμελλε να …μιλήσει και τελευταίος, καθώς πέτυχε το 3-2 με απ’ευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 30μ. στο 58ο λεπτό.

Α.Ο.Καβάλα: Κατεργιαννάκης (46′ Μπάρνιακ), Πετκάκης, Ψωμάς, Ντουκρόκ, Σιόντης (46′ Ριπέρ), Αρούνας (82′ Θεοδωρέλλης), Ντομπρασίνοβιτς (79′ Σκλιοπίδης), Μεντί, Λάκης (68′ Γιάννου), Ιωάννου (57′ Σταμπολζίεφ), Σουλτανίδης (68′ Κάλαϊτζιτς) .