ΑρχικήΕιδήσειςΑΟΚ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ:1-3…ΔΙΚΑΙΗ ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΑΟΚ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ

28 Μαρτίου 2010

Την δεύτερη εντός έδρας ήττα για την φετινή χρονιά υπέστη ο ΑΟΚ και μάλιστα ύστερα από 7 μήνες, καθώς είχε χάσει την 2η αγωνιστική από τον Αστ.Τρίπολης (29/8/09). Οι ποδοσφαιριστές του Ντε Μος εμφανίστηκαν κουρασμένοι και χωρίς καλή ψυχολογία μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο, στοιχεία που σύνθεσαν την εικόνα ενός αγώνα όπου ο ΑΟΚ δεν είχε καθαρό μυαλό και δυνάμεις απέναντι σε μια ομάδα που είχε πάθος και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα κενά στην άμυνα μας. Από τη Καβάλα αυτός που διασώθηκε ήταν και πάλι ο Ντιέ που πάλεψε αρκετά και είχε και ένα τρομερό σουτ από τα 25μ. που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, ευκαιρία που ήταν και η μοναδική αξιόλογη που δημιουργήσαμε. Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό στην πρώτη τους επίθεση με τον Τσεσνάουσκις και ύστερα από ωραίο συνδυασμό ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 33′ με πέναλτι που κέρδισε ο Σόσιν και εκτέλεσε εύστοχα ο Μουρ.
Εννιά λεπτά αργότερα, η ομάδα μας ήταν αυτή που έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή του σκορ αλλά το φοβερό αριστερό σουτ του Ντιέ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Δασκαλάκη. Στο δεύτερο μέρος η απόδοση της Καβάλας είχε φθίνουσα πορεία παρά τις προσθήκες των Ρινκόν, Σουλτανίδη με αποτέλεσμα ο Εργοτέλης να πετύχει 2 γκολ στο 61′ με τον Μπούντιμιρ που απέφυγε 2 παίκτες και νίκησε τον Ιτάνζ ενώ το 1-3 ήρθε στο 83ο λεπτό με τον Φραγκουλάκη. Η ομάδα μας δεν μπόρεσε να απειλήσει άμεσα την εστία του Δασκαλάκη κι έτσι οι Κρητικοί πέτυχαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη μετά από 4 μήνες. Απο δω και πέρα και συγκεκριμένα στα παιχνίδια με ΠΑΟΚ και Πανιώνιο, ο ΑΟΚ καλείται να προασπίσει όλα όσα δημιούργησε τη φετινή πετυχημένη χρονιά και καλό θα είναι όλοι μας να τον στηρίξουμε, γιατί φέτος αυτοί οι παίκτες πέτυχαν πολλά, διεκδικήσαν την έξοδο στην Ευρώπη, μας προσέφεραν πολύ περισσότερες χαρές κι ας μην ξεχάσαμε ότι πέρισυ αγωνιζόμασταν στην Β’Εθνική!
Καβάλα: Ιτάνζ, Παβίτσεβιτς, Μουρ (73′ Ντικρόκ), Θεοδωρέλλης, Οικονόμου, Ντιέ, Ντουγκλάο, Ορούμα (55′ Ρινκόν), Σόσιν (64′ Σουλτανίδης), Ιωάννου, Σμολάρεκ.
Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Σασιασβίλι, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Γιαλούσης, Μπέτο, Ζούνιορ, Λεάλ (73′ Βερπακόφσκις), Ρομάνο, Τσεσνάουσκις (76′ Φραγκουλάκης), Μπούντιμιρ (80′ Ορφανός). Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com