ΑΟΚ-ΒΕΡΟΙΑ:2-0…ΞΟΡΚΙΣΕ ΜΝΗΜΕΣ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΕΣ

Κυριακή, 02 Νοέμβριος 2008 00:00

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟΚ, που παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στο δεύτερο μέρος πήρε τους τρεις βαθμούς σε ένα παιχνίδι ζωτικής σημασίας. Οι παίκτες του Ρ.Μάουρερ και ο κόσμος ήθελαν τη νίκη και για να ξορκίσουν μνήμες του παρελθόντος αλλά και για να παραμείνουν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Γερμανός πραγματοποίησε ριζικές αλλαγές στην ενδεκάδα, όπου αγωνίστηκαν 6 νέοι παίκτες σε σχέση με το παιχνίδι του Εθνικού και συγκεκριμένα οι Ενόκ, Σουλτανίδης, Ταραχούλσκι, Τσιμπλίδης, Μπάκοβιτς, Χατζηπαντελίδης. Στο πρώτο μέρος ο ΑΟΚ εμφανίστηκε αγχωμένος και δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να επιτίθεται ανορθόδοξα και να μην μπορεί να απειλήσει τον Κοτταρίδη, παρά μόνο σε κεφαλιά του MVP Σουλτανίδη στο 25′ που πέρασε λίγο άουτ.
Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας αφυπνίστηκε και μπήκε δυνατά πιέζοντας περισσότερο τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κατάφεραν μόλις μια φορά σε όλο το παιχνίδι να κάνουν αξιόλογη επίθεση. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 49′ όταν ο Καγκιούσης εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπάκοβιτς έπιασε την κεφαλιά με τον Κοτταρίδη να αποκρούει δύσκολα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Καγκιούσης θα βγάλει τη σέντρα και ο Σουλτανίδης θα προλάβει τον πορτιέρο των φιλοξενουμένων και με κεφαλιά θα κάνει το 1-0, ξεσηκώνοντας τους 5.000 Καβαλιώτες. Στο 64′ ο Χατζηπαντελίδης με ατομική προσπάθεια θα βγει τετ-α-τετ με τον Κοτταρίδη αλλα θα σουτάρει λίγο άουτ ενώ στο 71ο λεπτό ο Αλεξάντροβιτς θα πιάσει το δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και ο Κοτταρίδης θα πραγματοποιήσει μεγάλη απόκρουση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ταραχούλσκι θα χάσει μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι καθώς ο Σαπάνης με σέντρα θα τον βρεί μόνο στην μικρή περιοχή αλλά ο Πολωνός θα νικηθεί από τον Κοτταρίδη. Τελικά λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού, ο Σαπάνης θα εκτελέσει το φάουλ από τα αριστερά και ο Σουλτανίδης και πάλι με κεφαλιά θα τελειώσει το παιχνίδι και θα γράψει το 2-0, προκαλώντας έξαλλους πανηγυρισμούς σε όλο το γήπεδο.

Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑ: Κατεργιαννάκης, Τσιμπλίδης, Μπάρμπας, Θεοδωρέλλης, Μπάκοβιτς, Καγκιούσης, Κάλαϊτζιτς, Χατζηπαντελίδης (67′ Σαπάνης) , Ενόκ (62′ Αλεξάντροβιτς), Σουλτανίδης, Ταραχούλσκι.