ΑΟΚ-ΑΠ.ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ:0-1…NIKH ΓΙΑ ΠΟΝΤΙΑΚΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ!

Κυριακή, 28 Σεπτέμβριος 2008 00:00

Λένε ότι η μπάλα είναι πόρνη αλλά αυτή την φορά ξεπέρασε …τον εαυτό της και φέρθηκε πολύ πρόστυχα στον ΑΟΚ, μπροστά μάλιστα σε αρκετές χιλιάδες κόσμου που κατέκλυσαν το στάδιο. Οι παίκτες του Ρ.Μάουρερ μόνο με την τύχη τους μπορούν να τα βάλουν, καθώς το σκορ θα μπορούσε να είναι με μέτριους υπολογισμούς τουλάχιστον 4-0. Μάλιστα δεν ήταν λίγοι οι φίλαθλοι που μονολογούσαν πως πρώτη φορά είδαν τόσες χαμένες ευκαιρίες για τον ΑΟΚ και συνάμα ο αντίπαλος με μια μόνο επίθεση να παίρνει τη νίκη. Είπαμε μπάλα είναι και γυρίζει και το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα, για αυτό και οι παίκτες μας το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό, κι αν το πράξουν σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι πολύ διαφορετικό από το σημερινό.Από που να αρχίσεις και τι να γράψεις για τις ευκαιρίες…Στο 38′ ο Τσιμπλίδης θα βγάλει τη σέντρα και ο Κουτσόπουλος θα αποκρούσει δύσκολα τη κεφαλιά του Ταραχούλσκι, στο 40′ ο Πολωνός με ατομική προσπάθεια θα περάσει 2 παίκτες και θα πασάρει στον Τσιμπλίδη που θα νικηθεί πάλι από τον πορτιέρο των Ποντίων ενώ 1 λεπτό αργότερα και πάλι ο Πολωνός με ατομική προσπάθεια θα βγάλει μόνο τον Καλάιτζιτς που από το ύψος του πέναλτι θα πλασάρει χλιαρά και ο Κουτσόπουλος θα μπλοκάρει. Κι αυτές ήταν μόνο η αρχή, καθώς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήταν η σειρά του Ντρούλιτς να πιάσει το δυνατό σουτ και να στείλει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο δεύτερο μέρος είχαμε και πάλι το ίδιο σκηνικό με μόνη διαφορά το νικητήριο γκολ της Καλαμαριάς που ήταν το τελευταίο που περίμεναν όσοι παρακολουθούσαν το παιχνίδι. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε και πάλι από τον Ταραχούλσκι που έχασε τετ-α-τετ μόλις στο 48′ ενώ 8 λεπτά αργότερα ο Ντρούλιτς θα πλασάρει στον Τσιμπλίδη που μόνος μέσα στην περιοχή θα πλασάρει πολύ άσχημα και θα στείλει άουτ την μπάλα. Στην επόμενη φάση, η Καλαμαριά θα περάσει για πρώτη φορά στην επίθεση, και ο Τσάτσος εκμεταλλευόμενος αδράνεια της άμυνας μας με σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κατεργιαννάκη. Στην συνέχεια ο ΑΟΚ ανέβασε κι άλλο τον ρυθμό του με αποτέλεσμα να κλείσει για 25 λεπτά την Καλαμαριά στην περιοχή της αλλά και πάλι οι ευκαιρίες είχαν την ίδια κατάληξη…Στο 74ο λεπτό ο Νιάνγκ θα κερδίσει έμμεσο μέσα στην περιοχή, ο Σαπάνης θα του ανοίξει την μπάλα κι αυτός θα σουτάρει αλλά η μπάλα θα βρει στο δοκάρι του Κουτσόπουλου ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Άλβες θα εκμεταλλευτεί το μπέρδεμα στην μικρή περιοχή των φιλοξενούμενων αλλά θα πλασάρει λίγο άουτ μέσα από την μικρή περιοχή!

Εν κατακλείδι, το τελικό αποτέλεσμα αδικεί κατάφορα τον ΑΟΚ αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μας απογοητεύει γιατί αυτή η ομάδα έχει το μέλλον στα χέρια της και το απέδειξε ακόμα και σήμερα απέναντι σε μια ομάδα που έγινε περισσότερο αισθητή εκτός αγωνιστικού χώρου, με τις συνεχείς διαμαρτυρίες του προπονητή της!

Α.Ο.Καβάλα : Κατεργιαννάκης, Πετκάκης, Νιάνγκ , Φερνάντο (80′ Αλεξάντροβιτς), Μήτσης, Τάτσης (63′ Σουλτανίδης), Κάλαϊτζιτς, Σαπάνης, Τσιμπλίδης , Ντρούλιτς , Ταραχούλσκι (68′ Άλβες).