ΑΟΚ-ΑΕΚ:2-1…ΠΙΑΝΟΝΤΑΣ ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ Η ΚΑΒΑΛΑ, ΠΑΤΗΣΕ ΤΡΙΑΔΑ ΚΑΙ ΑΕΚ!

21 Νοεμβρίου 2010

Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις βλέποντας τον ΑΟΚ να παίζει τόσο καλή μπάλα και να κερδίζει άνετα -παρά το τελικό σκορ- την ΑΕΚ. Να μιλήσεις για το όνειρο της Ευρώπης που δεν μπορείς να το βγάλεις από το μυαλό βλέποντας την ομάδα να βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, να αναλύσεις τα γκολ που έχασε σήμερα με τα οποία θα μπορούσε να πετύχει ακόμια πιο εύκολη νίκη ή να οργανώσεις από τώρα …κατάληψη στο Βόλο;;; Όπως και να χει σήμερα η ομάδα χόρτασε με την απόδοση και τη νίκη της τον κόσμο που βρέθηκε στο Δημοτικό στάδιο, κι έστειλε μήνυμα στις υπόλοιπες ομάδες πως κάποιος δεν χωράει σε αυτή την συνηθισμένη πεντάδα του μέτριου Ελληνικού πρωταθλήματος. Κι αυτό γιατί ο ΑΟΚ έδειξε πως έχει τα κότσια, δεν φοβήθηκε το παιχνίδι ενώ ακόμα και μετά το 2-0 όταν αμυνόταν, είχε 3 παίκτες στην επίθεση που περίμεναν την μπάλα! Κι αν ο τεράστιος Αμπντούν που δημιούργησε τα 2 γκολ και περνούσε όποιον βρισκόταν στο διάβα του, ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια, τότε το τελικό σκορ θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο…
Όπως και να χει η ταξιαρχία του Κάσπερτσακ (πλέον) μπήκε δυνατα στον σημερινό αγώνα με τον Βουτσίσεβιτς για πρώτη φορά να δείχνει μέρος από το ταλέντο του και να φτάνει κοντά στο γκολ μόλις στο πρώτο λεπτό. Τελικά το 1-0 ήρθε στο 14ο λεπτό όταν ο Αμπντούν σέρβιρε την μπάλα στο κεφάλι του Βουτσίσεβιτς που την έστειλε δοκάρι και γκολ. Παρά το 1-0, οι παίκτες μας συνέχιζαν να απειλούν την ΑΕΚ από τα άκρα με τους Αμπντούν, Ογκμπέτσε, Βουτσίσεβιτς ενώ το 2-0 προήλθε και πάλι από τον δαιμόνιο Αλγερινό που με ωραία προσπάθεια έβγαλε μισό γκολ στον Ονουάτσι που δεν χαρίστηκε στον Σάχα. Η ΑΕΚ αρκέστηκε να μειώσει σε 2-1 στο 85ο λεπτό με τον Σκόκο, ύστερα από πάσα του Γκέντζογλου.
ΔΙΠΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ, ΑΟΚ ΟΛΕ!
ΚΑΒΑΛΑ: Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης (56′ Σιόντης), Χργκόβιτς, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Καρντόσο, Αμπντούν, Ογκμπέτσε, Ντιέ, Ονουάτσι (90’+1′ Αλεξάντροβιτς), Βουτσίτσεβιτς (76′ Ντικρόκ)
ΑΕΚ: Σάχα, Λαγός, Νασούτι, Γιάχιτς, Πατσατζόγλου (46′ Γκέντσογλου), Κάφες, Μάκος, Λεονάρντο (55′ Λυμπερόπουλος), Μπερνς, Έντερ (46′ Σκόκο), Μπλάνκο