ΑΟΚ-ΑΕΚ:2-1…ΝΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗΣ ΜΕ ΜΙΣΗ ΟΜΑΔΑ!

21 Νοεμβρίου 2009

Τεράστια νίκη πέτυχε ο ΑΟΚ των σοβαρών απουσιών απέναντι στην ΑΕΚ, παίζοντας ωραία μπάλα και έχοντας την υπεροχή στο δεύτερο μέρος. Τι κι αν ο υπηρεσιακός προπονητής Βαγγέλης Γούτης αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα λόγω των απουσιών 4 βασικών παικτών αλλά και του Ιωάννου που δεν μπόρεσε να αγωνιστεί, τα κενά αυτά δεν φάνηκαν καθόλου καθώς οι παίκτες που τους αντικατέστησαν βοήθησαν σημαντικά στο να φτάσει η Καβάλα στην κατάκτηση των 3 βαθμών. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ανιαρό με την Καβάλα να έχει ανούσια υπεροχή και να φτάνει μια φορά κοντά στο γκολ, όταν ο Ορούμα στο 15′ πέρασε έναν αμυντικό και τον Σάχα αλλά δεν πλάσαρε σωστά σχεδόν από την γραμμή του άουτ. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και πίστεψε στη νίκη, ανοίγοντας το σκορ στο 55′, όταν ο Καράμπελας βρήκε το πόδι του Λάκη και ο Ντομπρασίνοβιτς με πέναλτι έγραψε το 1-0.

Από την άλλη, η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει και να απειλήσει την εστία του Ιτάνζ και το πέτυχε στο 68′ με τον Γκέντζογλου που ισοφάρισε με κεφαλιά. Τελικά όμως η Καβάλα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και 17 λεπτά αργότερα, ο Λάκης πέρασε ωραία την κάθετη μπαλιά στον Γιάννου που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Σάχα και σκόρπισε χαρά στους 7.000 Καβαλιώτες που πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη της ομάδος μας. Μετά το τέλος του αγώνα, η αποχώρηση της αστυνομίας από την κερκίδα των φιλοξενουμένων έδωσε το δικαίωμα σε μερικούς από αυτούς να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο και να προκαλέσουν επεισόδια τα οποία έληξαν όταν …επέστρεψαν οι δυνάμεις της τάξεως κι αφού ήδη οι τραμπούκι είχαν πετύχει το έργο τους! Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΟΚ στην Λάρισσα όπου είναι απαραίτητη η συμπαράσταση των φιλάθλων μας!

ΚΑΒΑΛΑ: Ιτάνζ, Πετκάκης, Παβίσεβιτς, Θεοδωρέλλης, Ντουγκλάο, Ντομπρασίνοβιτς, Σιόντης, Λάκης, Ορούμα (76′ Ιωάννου – 80′ Γιάννου), Μεντί (90′ Καλάιτζιτς), Ρινκόν

ΑΕΚ: Σάχα, Αραούχο, Καράμπελας (72′ Γεωργέας), Μαϊστόροβιτς, Γκέντσογλου, Γιάχιτς (68′ Μάκος), Καφές, Λεονάρντο (64′ Παυλής), Μαντούκα, Σκόκο, Μπλάνκο