ΑΟΚ-ΑΓΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ:4-1…ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΜΕ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

14 Μαρτίου 2009

Επιτέλους νίκη για την Καβάλα που άδραξε την ευκαιρία απέναντι σε έναν αδύναμο αντίπαλο και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, πήρε τους 3 βαθμούς με χατ-τρικ του Ταραχούλσκι κι ένα γκολ του Μπάρμπα. Η ομάδα του Γ.Παπακώστα ευτύχησε να πετύχει τα δύο πρώτα γκολ στο 3ο λεπτό κάθε ημιχρόνου, πράγμα που έλυσε τα πόδια των ποδοσφαιριστών κι έκανε πιο εύκολο το παιχνίδι τους καθώς οι σταχυοφόροι δεν είχαν έτσι τη δυνατότητα να παίξουν μαζική άμυνα. Μάλιστα εκτός από τα 4 γκολ, η ομάδα μας είχε ακόμα 3 τουλάχιστον κλασσικές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ, παρά το ότι υπήρχαν σημαντικά διαστήματα που το παιχνίδι γινόταν ανιαρό και φαινόταν καθαρά η κόπωση των ποδοσφαιριστών μας από την κακή προετοιμασία του καλοκαιριού. Ο τεχνικός του ΑΟΚ πραγματοποίησε αλλαγές στη βασική ενδεκάδα, έχοντας στη κορυφή το κλασσικό δίδυμο Σουλτανίδη-Ταραχούλσκι, στο κέντρο τον Βουρεξάκη που δεν ικανοποίησε ενώ στην άμυνα είχε ως δεξί μπακ τον Μπάκοβιτς.
Το πρώτο γκολ ήρθε με ωραία αντεπίθεση και πάσα του Σουλτανίδη στον Ταραχούλσκι που πλάσαρε σωστά τον Κυριακίδη ενώ στο 15ο λεπτό ο Σουλτανίδης με ωραία κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί παραθυράκι. Στο 29ο λεπτό ήταν η σειρά του πολύ καλού Χατζηπαντελίδη να χάσει μεγάλη ευκαιρία σε διπλή άπόκρουση του Κυρίακίδη ενώ στο 44′ ο Σουλτανίδης με απευθείας σουτ έστειλε και πάλι λίγο έξω την μπάλα.
Τελικά, το δεύτερο γκολ ήρθε στις αρχές του Β’ ημιχρόνου με τον Ταραχούλσκι που βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και σκόραρε με ωραία κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Σαπάνη ενώ δύο λεπτά αργότερα πέτυχε το χατ-τρικ με συρτό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή το οποίο δεν μπόρεσε να αποκρούση στην αντίθετη γωνία ο Κυριακίδης. Οι “σταχυοφόροι” αντίθετα δεν μπόρεσαν να δείξουν κάτι θετικό και είχαν παθητικό ρόλο στο παιχνίδι αλλά μείωσαν σε 3-1 με τον Κούτση στην μοναδική τους αξιόλογη  επίθεση στην εστία του Κατεργιαννάκη που πέρασε ένα ξεκούραστο απόγευμα. Τέλος, το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπάρμπας με κοντινή κεφαλιά στο 84ο λεπτό, έπειτα από κεφαλιά του Ταραχούλσκι που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Συμπερασματικά, η ομάδα μας επανήλθε στις καλές εμφανίσεις και της βγήκε το παιχνίδι απέναντι στον Αστέρα αλλά σίγουρα θα πρέπει να ανεβάσει στροφές για να μη κινδυνεύσει να χάσει την άνοδο. Όμως υπάρχει προβληματισμός για την κόπωση και τους συχνούς τραυματισμούς λόγω της κακής προετοιμασίας, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να μην υπάρξει εφησυχασμός μέχρι το τέλος ώστε η ομάδα να φτάσει στον πολυπόθητο στόχο της ανόδου. Τέλος, εντύπωση προκάλεσε η αλλαγή στην αλλαγή που έκανε ο Γ.Παπακώστας με τον Μαρτελότο, αν και ο τεχνικός του ΑΟΚ του έδωσε το χέρι κατά την επιστροφή του παίκτη στον πάγκο…

Α.Ο.Καβάλα : Κατεργιαννάκης, Κατερίνης, Θεοδωρέλλης, Μπάρμπας, Μπάκοβιτς (46′ Μαρτελότο, 84′ Γεωργίου), Χατζηπαντελίδης (65′ Καγκιούζης), Βουρεξάκης, Σαπάνης, Σουλτανίδης, Ταραχούλσκι, Τσιμπλίδης.
Αγροτικός Αστέρας : Κυριακίδης, Δελήμπασης, Χασιώτης, Μπεκιάρης, Βαγγελόπουλος, Τσούκλης (79′ Ασπρίδης), Κούτσης (67′ Μπεχλιβάνης), Παπαδόπουλος, Τσουκαλίδης, Γέσιτς (88′ Δινόπαππας), Μπλαζέφσκι.