ΑΟΚΤΣΗΔΙΚΑ ΝΕΑ

ΠΙΕΡΙΚΟΣ – ΑΟΚ :2-0 … ΜΕ “ΠΟΡΔΕΣ” ΑΥΓΑ ΔΕΝ ΒΑΦΟΝΤΑΙ!

Δυστυχώς θα ξεκινήσω τον σχολιασμό με τον ίδιο τρόπο που είχα ξεκινήσει και τον σχολιασμό του περσινού αγώνα μέσα στην Κατερίνη όπου και πάλι είχαμε χάσει με 2-0. Η ομάδα μας και πάλι έδειξε με την απόδοση και τη νοοτροπία της ότι αν συνεχίσει έτσι, θα βλέπει την άνοδο μόνο με τα κυάλια. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΟΚ σχεδόν δεν υπήρχε στο παιχνίδι και μόνο με καμιά μακρινή μπαλιά έφτανε έξω από την μεγάλη περιοχή του Παπαδημητρίου, χωρίς να τον απειλήσει άμεσα. Από την άλλη ο Πιερικός που ήταν κι αυτός μετριότατος αλλά καλύτερος, ήλεγχε τον ρυθμό και είχε τον έλεγχο του αγώνα, πίεσε την ομάδα μας που δεν κινδύνεψε όμως παρά μόνο σε μια φάση.     Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ουμάρ Ντιέγκ μπήκε δυνατά και επιθετικά και στο 46′ παραλίγο να προηγηθεί όταν ο Μπαρέτο σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Παπαδημητρίου. Στο 55′ και πάλι ο Μπαρέτο θα σουτάρει από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδημητρίου. Ίσως αν ο ΑΟΚ είχε σταθεί λίγο τυχερός σε μια από τις φάσεις αυτές, η εξέλιξη του αγώνα να ήταν διαφορετική. Ίσως…. Τελευταία “φάση” για τον ΑΟΚ, μια λάθος υπόδειξη του διαιτητή Τεβεκέλη που έπαιξε τουλάχιστον έδρα, και ανέκοψε τον Σέμπουε που έφευγε μόνος του στο ύψος του κέντρου, βλέποντας φάουλ υπέρ των γηπεδούχων και μάλιστα με καθυστέρηση!… Αντίθετα, ο Πιερικός που μπήκε νωθρά στο δεύτερο μέρος ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Ιβάνοφ. Εκεί σε εκτέλεση φάουλ σχεδόν από το κόρνερ, η άμυνα μας για άλλη μια φορά φέτος θα κοιμηθεί και οι γηπεδούχοι θα ανοίξουν τον σκορ, όταν ο Κυπαρίσσης θα πάρει την μπάλα στην μικρή περιοχή και με τακουνάκι θα κάνει το 1-0. Εκεί δυστυχώς τελείωσαν όλα, μιας και ο ΑΟΚ δεν μπόρεσε σε καμιά περίπτωση να αντιδράσει ουσιαστικά! Τέλος, στο 2-0 ο Σίνγκμπο θα βάλει την μπάλα με το χέρι στα δίχτυα αλλά ο διαιτητής δεν θα το δει και θα δείξει σέντρα.

Ο ΑΟΚ ήταν και πάλι αυτός που είδαμε και στα προηγούμενα παιχνίδια και μάλιστα δεν …παρέλειψε να μείνει με 10 παίκτες λίγο πριν το τέλος με τον Καραχάλι

o που έπαιξε μόλις 14 λεπτά! Η 2η κίτρινη ήταν τουλάχιστον ηλίθια αφού ο παίκτης μας κλότσησε την μπάλα ενώ ο διαιτητής είχε σταματήσει την φάση. Βέβαια και ο Σερένο θα μπορούσε νωρίτερα να έχει αποβληθεί για τράβηγμα σε αντίπαλο παίκτη αλλά εκεί ο διαιτητής μας χαρίστηκε.
    ΟΧΙ, με τέτοια απόδοση Β’Εθνική δεν βλέπουμε…Δεν γίνεται να μην μπορείς να πάρεις έστω μια ισοπαλία απέναντι σε μια μετριότατη ομάδα. Δεν γίνεται να βρίσκεσαι πίσω στο σκορ και να μην μπορείς να αντιδράσεις. Δεν γίνεται να είσαι σοβαρή ομάδα και να δέχεσαι και πάλι 3 ανόητες κίτρινες και μια κόκκινη! Το πιο απογοητευτικό δεν ήταν ότι και πάλι χάσαμε βαθμούς και έδαφος αλλά ότι δεν έχουμε δείξει στο ελάχιστο νοοτροπία νικητή και πρωταθλητισμού, τσαμπουκά, συνοχή και πειθαρχία και δεν έχουμε έναν παίκτη να πάρει την ομάδα στις πλάτες του. Η Γ’Εθνική φαίνεται να έχει ριζώσει και στους παίκτες μας που δεν συμπεριφέρονται ως παίκτες ομάδος που είναι πολυτέλεια για την κατηγορία …
   Στα αξιοσημείωτα του αγώνα,
η αντίδραση του Μάλαμα Τεβεκέλη που βρισκόταν στην εξέδρα των επισήμων, όταν οι φίλαθλοι του ΑΟΚ αποδοκίμασαν τον υιό του που ήταν ο διαιτητής της συνάντησης. Κρίμα κ.Τεβεκέλη και σας εκτιμούσαμε…Κρίμα γιατί ήσασταν διεθνής διαιτητής και είστε και αστυνομικός!!! Δηλαδή αν ήσασταν ένστολος τι θα κάνατε;; Θα συλλαμβάνατε όποιον δεν δεχόταν τις υποδείξεις του υιού σας; Ο διαιτητής ελέγχεται για την φάση του δεύτερου γκολ και για μικροσφυρίγματα αλλά ο κύριος υπαίτιος της ήττας είναι η απόδοση της ομάδος μας.
   Tέλος, ο ΑΟΚ δεν ήταν ούτε στην Κατερίνη μόνος. Κρίμα για τους εκδρομείς του ΣΦΑΟΚ και τους μεμονωμένους από Καβάλα και από Θεσσαλονίκη (φοιτητές που ήρθαν με το ΚΤΕΛ) που ούτε εκεί άφησαν μόνο του το καραβάκι αλλά μάλλον τους άφησε αυτό μόνους…

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
6′
ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΦΑΟΥΛ ΤΟΥ SERENO ΑΠΟ ΤΑ 30 ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΤΗ ΜΠΑΛΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Ο ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ ΤΟΥ ΠΙΕΡΙΚΟΥ. ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΕΝΤΡΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ.
20′
ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ ΥΠΕΡ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΙΛΗΣΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟΝ IVANOV ΕΩΣ ΤΩΡΑ.
22′
ΑΝΟΗΤΗ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ NAJEWSKI Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΟΨΕ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΦΑΟΥΛ ΤΩΝ ΑΝΤΙΠΑΛΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΛΟΓΟΣ.
28′
ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥΣ. ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΥΠΑΡΙΣΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΠΑΛΑ ΝΑ ΧΤΥΠΑ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΔΟΚΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΕΞΩ. ΦΑΝΕΡΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ.
39′
ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΜΑΝΑΦΗ ΓΙΑ ΣΚΛΗΡΟ ΜΑΡΚΑΡΙΣΜΑ. Ο ΑΟΚ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΜΟΝΟ ΠΡΟΩΘΗΜΕΝΟ ΤΟΝ NAJEWSKI ΚΑΙ ΔΕΞΙ ΧΑΦ ΤΟΝ BARETO.
41 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΟΝ SERENO.
44
ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ BARETO ΓΙΑ ΤΡΑΒΗΓΜΑ.
46′
ΣΟΥΤ ΤΟΥ BARETO ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ MEΓΑΛΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΚΑΘΕΤΟ ΔΟΚΑΡΙ.
55′
ΣΟΥΤ ΤΟΥ BARETO ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ Η ΜΠΑΛΑ ΧΤΥΠΑ ΣΤΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ.
58′
ΕΝΩ Ο SEBWE ΕΦΕΥΓΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΤΕΒΕΚΕΛΗΣ ΤΟΝ ΕΚΟΨΕ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΦΑΟΥΛ. ΔΥΝΑΤΑ ΜΠΗΚΕ Ο ΑΟΚ ΣΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΚΙΑ ΠΙΕΖΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ.
62
ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ Η ΑΜΥΝΑ ΜΑΣ. ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΦΑΟΥΛ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΞΙΑ Ο ΚΥΠΑΡΙΣΣΗΣ ΠΗΡΕ ΤΗ ΜΠΑΛΑ ΚΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 1-0.
66
ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ. ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ SERENO ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΘΩΜΑΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ.
70′
ΛΟΓΟΜΑΧΙΕΣ ΣΤΗ ΚΕΡΚΙΔΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΜΑ ΤΕΒΕΚΕΛΗ (ΠΡΩΗΝ ΔΙΑΙΤΗΤΗ-ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ) ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΤΩΝ ΚΑΒΑΛΙΩΤΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΤΟΥ-ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΗ ΚΑΒΑΛΑ ΣΤΗΝ Α’ ΕΘΝΙΚΗ.
77′
ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ. ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΚΑΡΛΑΤΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ.
80
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΚΟΡΝΕΡ ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ Ο ΣΙΝΓΚΜΠΟ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 2-0 ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΟΚ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΧΕΡΙ.
85
ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ. ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ SEBWE ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΦΟΥΚΗΣ.
91′
ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ. Ο ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. Η ΠΡΩΤΗ ΚΙΤΡΙΝΗ ΓΙΑ ΧΕΡΙ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΠΕΙΔΗ ΚΛΩΤΣΗΣΕ ΤΗ ΜΠΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΓΗΠΕΔΟΥ ΦΑΝΕΡΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΙ ΕΝΩ Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ. ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΠΕΙΘΑΡΧΙΑΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΦΟΥΝΤΩΝΟΥΝ.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ΣΙΝΓΚΜΠΟ, ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ, ΤΑΣΙΔΗΣ, ΧΑΤΖΗΖΗΣΗΣ, ΜΑΚΡΗΣ, ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΔΕΡΜΙΤΖΟΓΛΟΥ, ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ, ΜΟΥΚΑΣΙ, ΚΥΠΑΡΙΣΣΗΣ
A.O.KABAΛΑ: IVANOV, ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ, ΤΣΟΥΛΦΙΔΗΣ, ΤΣΑΛΙΚΗΣ, ΜΑΝΑΦΗΣ, VELIKOV, SEBWE (85′ ΦΟΥΚΗΣ), SERENO (66′ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Θ.), BARETO, NAJEWSKI, ΣΚΑΡΛΑΤΟΣ (77′ ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ)

Φωτορεπορτάζ: Γ.Σιαπέρας