ΑΓΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ-ΑΟΚ:0-2…ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ‘ΣΟΥΛΤΑ’!

ΑρχικήΕιδήσειςΑΓΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ-ΑΟΚ:0-2…ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο “ΣΟΥΛΤΑ”!

09 Νοεμβρίου 2008

Άλωσε και τον Εύοσμο η ταξιαρχία του Ρ.Μάουρερ, καθώς και πάλι είχε σε μεγάλη μέρα τον Σουλτανίδη που πέτυχε 2 γκολ! Οι ποδοσφαιριστές μας έδειξαν από την αρχή του αγώνα ότι η νίκη ήταν μονόδρομος και για αυτό τα έδωσαν όλα, αποδεικνύοντας ότι το ματς στο Ελληνικό ήταν μια κακή παρένθεση. Απέναντι τους βρήκαν μια δυνατή ομάδα που ήξερε σαφώς καλύτερα το “γήπεδο-χωράφι” αλλά με πάθος και καλή κυκλοφορία της μπάλας, πήραν από νωρίς το προβάδισμα και δεν έδωσαν ιδιαίτερα δικαιώματα στους γηπεδούχους. Άλλωστε στην ουσία η ομάδα μας έπαιζε εντός έδρας, καθώς είχε και την στήριξη 400 Καβαλιωτών φιλάθλων που ήταν και η πλειοψηφία.
Κάπως έτσι λοιπόν, στο 15ο λεπτό ο Καγκιούσης έβγαλε την μπαλιά στον Ταραχούλσκι που πάσαρε στον Σουλτανίδη και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Η συνέχεια βρήκε τον Αγρ.Αστέρα να ελέγχει τον χώρο του κέντρου αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα τον Κατεργιαννάκη ενώ ο ΑΟΚ έφτασε κοντά στο γκολ στο 21′ σε σουτ του Καγκιούση και στο 35′ με τετ-α-τετ του Χατζηπαντελίδη. Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο μέρος, και στην επανάληψη ο ΑΟΚ έδωσε χώρο στους γηπεδούχους που πίεσαν κατά διαστήματα αλλά από το 71′ και μετά η είσοδος του Σαπάνη έδωσε άλλον αέρα στην ομάδα μας που ανέκτησε τον έλεγχο και καθάρισε το ματς στο 84′ όταν ο Ντρούλιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας, πάσαρε στον Σουλτανίδη που γύρισε ωραία από το ύψος του πέναλτι και πέτυχε το 0-2 με σουτ. Για άλλη μια φορά ο Σουλτανίδης ήταν ο MVP του ΑΟΚ ενώ αξίζει να σημειώσουμε πως πολύ καλά πήγε και ο Αμπντουλάι που αντικαταστάθηκε στο 55′ από τον Φερνάντο, λόγω τραυματισμού. Το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος για την ομάδα μας είναι στην έδρα μας με τον Ολυμπιακό Βόλου, όπου είναι απαραίτητο να έχουμε νέο ρεκόρ προσέλευσης φιλάθλων!

Α.Ο.Καβάλα: Κατεργιαννάκης, Μπάρμπας, Μπάκοβιτς, Αμπντουλάι (55′ Φερνάντο), Πετκάκης, Καγκιούσης, Τάτσης (71′ Σαπάνης), Χατζηπαντελίδης (80′ Ντρούλιτς), Τσιμπλίδης, Σουλτανίδης, Ταραχούλσκι.